Projekty 2014/2015

Our school – projekt 6. B

Na hodinu anglického jazyka si žáci 6. B připravili ve dvojicích nebo trojicích projekt s názvem Our school neboli Naše škola. Jednotlivé skupinky vytvořily nápadité plakáty se spoustou informací o základní škole a poté svůj projekt prezentovaly před celou třídou. Tímto projektem jsme završili 6. lekci, ve které jsme se věnovali srovnání škol v České republice a v Británii. Všichni žáci tak zužitkovali nejenom slovní zásobu týkající se školy, ale i novou gramatiku, kterou se na druhém stupni naučili. Prezentaci zvládli šesťáci na jedničku a vyrobené plakáty využili k výzdobě své třídy.
Lenka Kajerová, učitelka angličtiny

Our school – projekt 6. B

(03.04.2015)

Využití ICT ve výuce

Název projektu: Využíváme ICT ve výuce
Reg. číslo: CZ.1.07/1.3.00/51.0012
Příjemce: Bezpečnostně právní akademie, Plzeň, s.r.o., střední škola
Partneři: 49 základních a středních škol
Rozpočet: 27,7 mil. Kč
Realizace: listopad 2014 – červenec 2015

Obsah projektu:

Projekt se zaměřuje na vzdělávání pedagogických pracovníků (zvýšení a rozšíření kompetencí) v oblasti používání nových ICT technologií se specifickým zaměřením na praktické využití ve výuce. Realizací projektu dojde k prohloubení a rozšíření nabídky dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (DVPP) a rozvoje znalostního kapitálu, vytvoření produktů pro DVPP po celé České republice a jejich provázání na aktuální trendy v oboru ICT.
Projekt vychází z nových poznatků o učení dospělých a využívá inovační vizualizované a interaktivní formy vzdělávání. Projekt je přímo zaměřen na průnik poznatků z teorie do praxe. Záměr projektu vychází z výsledků řady nezávislých šetření (závěry ČŠI, EU, OECD atd.).
Projekt je rozdělen do 3 klíčových aktivit, zaměřujících se na koučink, mentoring a podporu pedagogických a vedoucích pracovníků škol, na DVPP k integraci ICT do výuky a na evaluaci tohoto procesu.

Hlavní výstupy:

Naše škola je jednou ze 49 partnerských škol, v současné době máme k dispozici 18 ks tabletů Venue 11 Pro 5130 a v práci s nimi se bude 18 ped. pracovníků vzdělávat v průběhu 2. pololetí školního roku. Do budoucna by měl mít projekt návaznost v tom, že bude pořízeno i určité množství tabletů pro školní práci žáků.

Investice do rozvoje vzdělávání - loga

(18.12.2014)

Technika a ICT – Cherchez la femme !

Naše škola se letos zapojila do projektu, který podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů. Program Dejme (že)nám šanci podporuje rovné příležitosti žen a mužů v pracovním i osobním životě a prevenci a pomoc obětem domácího násilí v České republice.
Hlavním cílem projektu je snížení genderové segregace ve vzdělávání v Plzeňském kraji a zvýšení zájmu dívek o studium technických a ICT oborů pomocí souboru komplexních aktivit a úzké spolupráce ZŠ, SŠ a SOU Plzeňského kraje, ZČU v Plzni, Techmania Science Center, významných zaměstnavatelů v regionu, města Plzně a Plzeňského kraje.

Aktivity pro žákyně a učitele ZŠ:

Besedy s profesními odbornicemi
Ukázkové dny technických a ICT oborů na SŠ a SOU Plzeňského kraje
Workshopy v Techmania Science Center
Exkurze do firem
Workshopy pro učitele a výchovné a kariérní poradce/poradkyně

Propagované obory – Geodézie a katastr nemovitostí, Technické lyceum

EXKURZE DO FIRMY BOHEMIA SEKT, s. r. o.

Dne 8. dubna 2015 jsme se zúčastnili v rámci projektu exkurze do společnosti Bohemia Sekt, s. r. o. Akce se zúčastnilo 14 dívek z 8. třídy z naší školy spolu s 10 dívkami z 20. ZŠ Plzeň.

Úvodem exkurze bylo děvčatům puštěno krátké video o společnosti, jejím vzniku a historii, včetně základních informací o chodu společnosti. Dále si vyslechla informace o výrobě šumivých vín a také jednotlivých vinařstvích, která patří společnosti Bohemia Sekt, s. r. o.
Ve druhé části exkurze se jim věnovala průvodkyně, která podrobně vyprávěla o založení společnosti a její historii až po současnost. Děvčata se dozvěděla, jak se dříve vyráběl sekt s využitím ruční výroby, měla možnost prohlédnout si původní zařízení a nástroje k výrobě vína včetně dobových fotografií z výroby. Dále viděla výstavu jednotlivých lahví v proudu času.
Poslední část exkurze byla věnována prohlídce výrobního procesu, kdy si dívky prošly sklepy, kde se archivovaly jednotlivé lahve po dobu jejich kvašení, bylo jim vysvětleno, jak celý průběh kvašení probíhá. Dále viděly kvasnou halu, jednotlivé sklady s připravenými lahvemi pro plnění i již zabalené kartony připravené k distribuci. Závěrem se seznámily s celým postupem výroby, kdy mohly sledovat cestu nové vybalené lahve přes její omytí, plnění sektem, uzavření zátkou, zabezpečení drátěným košíčkem, etiketování a balení do kartonů. Během exkurze se dívky dozvěděly spoustu zajímavostí ze světa výroby šumivého vína včetně osobních zkušeností paní průvodkyně.

EXKURZE DO FIRMY BOHEMIA SEKT, s. r. o. EXKURZE DO FIRMY BOHEMIA SEKT, s. r. o. EXKURZE DO FIRMY BOHEMIA SEKT, s. r. o. EXKURZE DO FIRMY BOHEMIA SEKT, s. r. o. EXKURZE DO FIRMY BOHEMIA SEKT, s. r. o. EXKURZE DO FIRMY BOHEMIA SEKT, s. r. o. EXKURZE DO FIRMY BOHEMIA SEKT, s. r. o. EXKURZE DO FIRMY BOHEMIA SEKT, s. r. o.

Ukázkový den na SPŠ stavební

Ve středu 3. prosince 2014 se v rámci tohoto projektu podívaly dívky z 8. a 9. ročníku na Střední průmyslovou školu stavební v Plzni. Nejprve nás v kinosále přivítal zástupce ředitelky školy Mgr. Petr Kravec a představil nám jednotlivé obory, které se na škole vyučují.
Pak jsme se rozdělily do 2 skupin a v průběhu dne se skupinky vyměnily. První skupina si vyráběla domy či stavby dle vlastních nápadů z materiálů jako např. lepenka, karton, papíry, balsa či polystyren. Tyto modely nám zůstaly na památku návštěvy této školy. Druhá skupina se v rámci oboru Geodézie seznámila s profesionálním softwarem, ve kterém našla nejvyšší horu sluneční soustavy a prohlédla si 3D vizualizaci, nakonec jsme si vyzkoušely změřit vzdálenost postaru pomocí měřicího pásma a také ponovu pomocí moderních přístrojů.
Ve střední škole jsme si také prohlédly nově zařízenou počítačovou učebnu. Během dne jsme se dozvěděly vše o geodézii, dostaly jsem informace o tom, co všechno se geodeti ve škole musí naučit, než mohou do praxe a jak pracují v terénu. Prohlédly jsme si i stanici, která se využívá k měření vzdáleností.
Brzy se uvidí, jak nás exkurze ovlivnila, třeba některá z nás půjde studovat geodézii nebo stavitelství.

Technika a ICT Technika a ICT Technika a ICT Technika a ICT Technika a ICT Technika a ICT více foto zde

Ivana Kavinová, 9. A

(09.12.2014, aktualizováno 14.04.2015)

Podpora technického a přírodovědného vzdělávání v Plzeňském kraji

Projekt probíhá ve spolupráci s Církevní odbornou školou ve Spáleném Poříčí a pokračuje i v tomto školním roce.
Cílem je zvýšení motivace žáků k přírodovědnému vzdělávání, získání nových teoretických dovedností a podpora praktických dovedností žáků.

Klíčové aktivity:

Ekologická olympiáda:

Letošního kola ekologické olympiády se zúčastnilo osm základních škol Plzeňského kraje. Soutěž začala prezentací žákovských projektů na téma památný strom. Žáci si vybrali vlastní významný strom a sepsali památné stromy v okolí školy. Vytvořili na toto téma pěknou poutavou prezentaci a plakát shrnující jejich práci. Dále v dopolední části soutěžili v teoretických znalostech převážně na téma „Les a lesní ekosystém“. Absolvovali také ekologické křížovky např. na téma ekologické zkratky, zvířata v názvech rostlin či ekologické pojmy, dále následovaly testy zaměřené zejména na národní parky, ekoznačky apod. Na závěr teoretického bloku luštili několik ekologických křížovek. V odpoledních hodinách se konala terénní část olympiády, která vedla do lesa Obecník. Žáci na ní plnili celou řadu terénních úkolů zaměřených především na plody stromů, rybníků a těžbu dřeva. Součástí terénní části byla celá řada poznávaček – různých dřevin, plodů, peří a vajíček lesních živočichů. Celý den mohli soutěžící sledovat bodový stav všech družstev.
Žáci naší školy obsadili krásné 2. místo za vítězným družstvem ze ZŠ Nepomuk. Soutěžní družstvo tvořili žáci 9. B ve složení Ondra Hovorka, Lukáš Lžičař a Vašek Kasl. Jsme rádi, že chlapci z naší školy obstáli v konkurenci ostatních škol. Za odměnu obdrželi věcné dárky od ZOO Plzeň. Jako bonus vyhráli kluci výlet do zoologické zahrady Plzeň a návštěvu chovatelského zázemí. V pondělí 10. 11. jsme tuto exkurzi absolvovali. Zahradou nás provázel
Mgr. Martin Vobruba, který je tiskovým mluvčím ZOO. Provázel nás po celém areálu a poutavě nám vyprávěl zákulisní informace o zvířatech. V rámci vycházky jsme mohli zavítat i do pavilonu afrických kopytníků, kde jsme krmili žirafu Rothschildovu jménem Jiřík. Celý výlet byl velkým zážitkem.
Blahopřejeme úspěšnému družstvu a za přípravu na soutěž zaslouží poděkování paní učitelky Jana Honzová a Petra Pánková.

Biologické praktikum:

V rámci projektu navštíví 1. prosince 8. třída Církevní střední odbornou školu, kde zábavnou formou proběhne biologické praktikum v místních laboratořích. Během dopoledne zavítáme i do Akvatery a nedalekého Ekocentra.

Akvatera:

Je kroužek určený pro přihlášené žáky naší školy. Na tomto kroužku děti získávají informace o exotických zvířatech známých i neznámých. Poznávají život jednotlivých živočichů a vytvářejí vhodné prostředí pro jejich chov.
Kroužek vede pan učitel SŠ Ing. Petr Pelikán. Letos proběhnou schůzky 1. a 12. prosince.

Podpora technického a přírodovědného vzdělávání v Plzeňském kraji Podpora technického a přírodovědného vzdělávání v Plzeňském kraji Podpora technického a přírodovědného vzdělávání v Plzeňském kraji

(13.11.2014)

Návštěva CSOŠ ve Spáleném Poříčí

V pondělí 1. prosince jsme s 8. ročníkem vyrazili v rámci projektu do Spáleného Poříčí podívat se do místní střední školy.
V zámeckém prostředí CSOŠ nás přivítal Ing. Petr Pelikán. Rozdělil nás do 3 skupin a poslal na různá stanoviště. Prvním stanovištěm byla Akvatera – zde jsme obdivovali různé plazy a rybky. Druhé stanoviště bylo v biologické laboratoři, kde jsme s pomocí mikroskopu pozorovali mechové lístky. Třetí stanoviště se týkalo zdravovědy. Program na celé dopoledne byl pěkně připraven. Žáci si prohlédli velkou část školy. Během výuky došlo i k představení studijních oborů, které střední škola nabízí.

(09.12.2014)

 

Projekt Dental Alarm

Naše škola se zapojila do projektu Dental Alarm, který přišel do České republiky asi před rokem. Zakladatelé projektu se shodli na tom, že stav chrupu dětí ve školním věku je ve velmi špatném stavu a je třeba s tím něco udělat. Tento osvětový program je určen k prevenci a motivaci péče o chrup. Loni jsme s tímto projektem začali ve všech třídách a letos nás znovu 30. a 31. října navštívily studentky zubního lékařství v Plzni. Během dvou dnů proběhly besedy v 1. – 9. ročníku, které si kladly za cíl seznámit malé i větší děti se základy dentální hygieny a s důležitými návyky, bez kterých se čištění chrupu neobejde.
Studentky velice přijatelnou formou trpělivě vysvětlovaly, jak si uchovat co nejdéle zdravé, nezkažené zuby. V prezentaci ukázaly na obrázcích krásný bělostný chrup, ale i odstrašující ukázky špatné péče. V praktických ukázkách předvedly postup při čištění zubů, který si žáci okamžitě vyzkoušeli, neboť každý měl s sebou vlastní zubní kartáček. Kvalitu kartáčků jim rovněž studentky zkontrolovaly. Besedy byly určitě pro všechny poučné a zajímavé. A co o besedě napsala žákyně 9. A Adéla Šroubková?
„Před námi tu stojí dvě velmi sympatické mladé ženy. Proč tu asi jsou? Co nám budou říkat? A co se od nich dozvíme? Když zapátrám v paměti, tyto tváře jsou mi velmi známé. Minulý rok již naši školu navštívily v rámci projektu Dental Alarm. A proč jsou tu tedy dnes znovu? Po celé dva dny procházely všemi třídami naší školy proto, aby nám připomněly, jak si správně čistit zuby.
Beseda byla zajímavá a poučná. Napadlo vás někdy, že se kartáček musí držet jako tužka, abyste si dobře vyčistili zuby? Nebo že při paradentóze přicházíte nejen o zuby, ale i o kosti? A máte vůbec správný kartáček? A jak dlouho bychom si měli čistit zuby? Nejen na tyto otázky nám s úsměvem studentky stomatologie odpověděly. Ukázaly nám, že čištění zubů může být i zábava, že zuby jsou něco, co se jen tak nedá nahradit, že je potřeba se o ně patřičně starat a že k čištění zubů není třeba jen kartáčku a pasty. Přinesly nám také ukázku umělých zubů. Vysvětlily nám, co je třeba k vytvoření těchto zubů a to mě velmi zaujalo.
Nemyslela jsem si, že bych se od nich mohla ještě něco přiučit, ale mnoho věcí jsem slyšela poprvé a mnoho věcí jsem si připomněla. Jsem ráda, že jsem se mohla zúčastnit spolu se svými spolužáky z 9. A tohoto projektu. “

Projekt Dental Alarm Projekt Dental Alarm Projekt Dental Alarm Projekt Dental Alarm Projekt Dental Alarm Projekt Dental Alarm

(13.11.2014)

Projekt EU školám

V rámci projektu (1. 7. 2012 – 31. 12. 2014) vytvořili učitelé školy pro potřeby výuky na interaktivních tabulích Smart Board a ENO 360 digitální učebních materiálů napříč téměř všemi předměty a 72 vzdělávacích učebních materiálů z finanční gramotnosti. To je v dnešní době velmi důležité pro posílení gramotnosti v oblasti plánování a financí. Všechny materiály byly ověřeny ve výuce a dále budou sloužit i v následujících letech jak naší škole, tak i případným zájemcům z jiných škol. Materiály slouží k vyvození nového učiva, k procvičování i opakování, mají velmi kvalitní úroveň, řadu interaktivních prvků a názorných obrázků, nákresů a Ministerstvo školství všechny schválilo bez jediné připomínky.
Kontaktní osobou pro zaslání materiálů je zást. ředitele Mgr. Václava Jehlíková – v.jehlikova@seznam.cz
Kromě těchto materiálů jsme z evropských peněz (1 244 988 Kč) zakoupili 5 interaktivních tabulí s veškerým potřebným vybavením včetně ozvučení, dva notebooky, učitelé absolvovali 16 akcí dalšího vzdělávání z oblasti ICT, jeden roční kurz anglického jazyka, 4 krátkodobé kurzy anglického jazyka, 4 zahraniční kurzy o hlavních prázdninách (tři proběhly v Anglii, jeden v Německu) a dále jsme z prostředků EU financovali nový povinný předmět včetně vybavení učebnicemi a metodickými materiály, a to anglický jazyk v 1. ročníku a v roce 2013/14 ve 2. ročníku (rozdělení na 2 skupiny). Výstupy celého projektu jsme splnili v předstihu k 30. červnu 2014, za což patří poděkování všem tvořivým učitelům, kteří se na plnění podíleli.

Ke stažení:

(29.09.2014)

Archiv Projektů

2009/2010 | 2010/2011 | 2011/2012 | 2012/2013 | 2013/2014 | 2014/2015 | 2015/2016 | 2016/2017 | 2017/2018 | 2018/2019 |